Somijas Armijas karoga dienā, 4.  jūnijā, Inčupē atklāja piemiņas plāksni 1943. gada 23. aprīlī lidmašīnas avārijā bojā gājušiem somu lidotājiem – Urho Jāskelainenam, Lauri Suhonenam, Aimo Valkeniemi un Erki Hormam. Saskaņā ar somu kara lidotāju tradīcijām lidmašīnu krišanas vietās tiek uzstādītas piemiņas zīmes.

Piemiņas vietas atklāšanas pasākumā piedalījās Aimo Valkeniemi tuvinieki no Somijas, tostarp viņa meita Sirka-Līsa Koivuniemi, kas tēvu pazīst tikai no fotogrāfijām un nostāstiem, Lapzemes lidotāju ģildes pārstāvji no Somijas, Latvijas Republikas vēstnieks Somijā Juris Bone, Somijas Republikas vēstniece Latvijā Pirko Hamalainena un konsule Petra Sarias, Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Veiko Spolītis, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, Saulkrastu novada domes vadība, somu senioru grupa trīsdesmit cilvēku sastāvā,

kur vecākajam grupas pārstāvim gadu skaits sniedzās pāri deviņdesmit, kā arī lūgtie viesi un interesenti no Latvijas un Somijas. Neatsveramu ieguldījumu piemiņas vietas tapšanā sniedzis somu militārais vēsturnieks Vesa Rinkinens, kas Saulkrastos pirmo reizi ieradās 2010. gadā, lai sīkāk izzinātu lidmašīnas avārijas apstākļus. Izpētē V. Rinkinenam palīdzēja Saulkrastu velosipēdu muzeja dibinātājs Jānis Seregins un viņa māte Jadviga Seregina, kas ir senā notikuma aculieciniece.

Savu ieguldījumu piemiņas vietas izveidē sniedza Somijas un Latvijas uzņēmēji un privātpersonas, tostarp Saulkrastu novada dome.

Piemiņas vieta ir cieņas un piemiņas apliecinājums bojā gājušiem somu karavīriem, kā arī ieguldījums draudzīgu attiecību stiprināšanai starp Latviju un Somiju.

Foto: Krišjānis Grantiņš

Informāciju sagatavoja
Marika Grasmane